ورود به سایت
عضویت خبرنگار | فراموشی کلمه عبور
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
» » ۳ هزار دانش‌آموز هر روز شن و ماسه نفس می‌کشند
کد خبر: 140
تعداد نظرات: 0 نظر
تاريخ انتشار: 18-03-1394, 18:32
چندین سال فعالیت غیرقانونی شرکت های شن وماسه وبی توجهی سازمان محیط زیست ووزارت صنعت ومعدن :
به گزارش خبرنگار تابنوس فعالیت معادن شن و ماسه همچنان نفس اهالی منطقه ۱۸ تهران را گرفته و با وجود رأی قانونی مبنی بر تعطیلی آنها اما گویا گوش شنوایی در چند نهاد مسئول مثل سازمان حفاظت محیط‌زیست، ستاد بحران کشور و حتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست تا صدای گلایه مردم را بشنوند.

اين در حالي است كه مشكلات اين معادن فراتر از آن چيزي است كه بتوان تصورش را كرد.
درمروری برچندسایت تحلیلی قبل از بازدید از شرکت های شن وماسه گزارشی را از خبرنگار همشهری که اردیبهشت ماه تهیه شده بودودرادامه مصاحبه و گزارش خبرنگار خبرگزاری تابنوس را خواهید خواند .

جاذبه گردشگري حيرت‌آور!

درحالي‌كه نسيم ملايم بهاري مي‌وزيد، گردوغبار ملايمي هم خيابان شهيد مهتدي و ابوسعيد را فرا گرفته بود. رحمت، م يكي از اهالي شهرك الماس بلوار مهتدي با بيان اينكه 30درصد گردوغبار پايتخت ناشي از فعاليت همين معادن است، گفت: «از 10شب تا 4صبح بيش از صدها كاميون مربوط به اين معادن در خيابان‌هاي مسكوني تردد مي‌كنند و آسايش اهالي را برهم مي‌زنند؛ درحالي‌كه حكم قضايي تعطيلي اين معادن صادر شده است.»

حكمي كه اين شهروند تهراني به آن اشاره كرد، با تكيه بر بند 20ماده 55قانون شهرداري‌ها براي تعطيلي صنايع آلاينده درون و حريم شهرها صادر شده و جالب اينجاست كه ديوان عدالت اداري نيز در تاريخ چهارم خرداد 93، شكايت چندي پيش كارخانه شن و ماسه را براي ادامه فعاليت رد كرده است. عزتي ديگر شهروند اين منطقه هم به مشكلاتي كه مسئولان چند كارخانه براي عوامل شهرداري به وجود آوردند ازجمله ضرب و شتم شهردار ناحيه و مأموران شهرداري به‌خاطر جلوگيري از تردد كاميون‌هاي آلاينده و همچنين شكستن كانكس آنها اشاره كرد.

وي سپس اين سؤال را طرح كرد كه چرا كسي به بي‌توجهي اين كارخانه‌ها به مجوز حفاري حداكثر 30متري واكنش نشان نمي‌دهد؟ از كنار آپارتمان‌هاي مسكوني و با گذر از عرض حداكثر 20متري بلوار شهيد مهتدي به كنار فنس‌هاي معادن رسيديم. عمق گودال‌هاي برداشت شن، واقعا حيرت‌آور است. يكي از جمع‌مان خنده تلخي زد و گفت كه جاذبه گردشگري ايجاد كرده‌اند! به راحتي مي‌توان تخمين زد عمق گودال بيش از 130متر است. عزتي در اين ميان مدعي شد كه مالكان 2 معدن خصوصي، ايران نيستند و از حال و روز مردم خبر ندارند.

از آب آلوده تا احتمال رانش زمين


آب محله آلوده شده است. شايد همين حالا شما از اين جمله خبري تعجب كرده باشيد. اما واقعيت اين است كه تخليه نخاله‌هاي ساختماني از يك‌سو و برداشت خاك باعث شده تا سفره‌هاي زيرزميني منابع آب، آلوده و از سوي ديگر آلودگي وارد آب شرب خانه‌هاي محل شود. فروشنده يكي از سوپرماركتي‌هاي محل به خريد بسيار زياد آب معدني با وجود تنگدستي بسياري از اهالي اشاره كرد. فيض‌الله از ساكنان قديمي محل با گلايه از مسئولان سازمان محيط‌زيست، فرمانداري، استانداري و ستاد بحران به‌خاطر اينكه بازديدي از منطقه نداشته‌اند، افزود: «احتمال رانش زمين در اطراف گودال‌ها و رخداد حادثه‌اي فجيع وجود دارد. چرا اين نهادهاي مسئول با رأي كميسيون ماده 5براي ساخت تفرجگاه به جاي 450هكتار معدن با شهرداري همكاري نمي‌كنند؟ مسئولان كارخانه با رأي شوراي تأمين ادعا مي‌كنند كه بيش از 100كارگر در اينجا مشغول فعاليت است اما ما مدرك داريم كه حداكثر 75كارگر مشغول كار هستند.»

افزايش بيماري‌هاي ريوي

لطفي، يكي از خانم‌هاي محل گفت: « محله‌مان شب‌ها در گرد و خاك فرو مي‌رود. صبح‌ها كه بلند مي‌شويم روي تمام وسايل خانه‌مان گرد و خاك نشسته. اگر امروز خودروي‌مان را بشوييم فردا دوباره نيم‌ سانتي‌متر روي آن خاك مي‌نشيند.» وي سپس تصاوير مدارك پزشكي مربوط به‌خود و پدرش را در تلفن همراه نشان داد و گفت كه پزشكان گفته‌اند مشكلات ريوي داريدو علتش فقط آلودگي هوا و گردوغبار است. اين جمله كافي بود تا چند شهروند ديگر هم اعلام كنند بيماري‌هاي ريوي در منطقه افزايش يافته است.

تهديد به تعطيلي مدرسه

به طرف بوستان پروين در محدوده خيابان خليج‌فارس شمالي و فربت رفتيم و وارد كوچه مدرسه ‌شديم و نكته اصلي همين جاست. 5مدرسه‌ دقيقا چسبيده به يكي از معادن فعال قرار دارند. يكي از مادران همراه دانش‌آموزان با اضطرابي كه از چهر‌ه‌اش مشخص است ابتدا به تهديد سلامتي بچه‌ها اشاره كرد اما سپس گفت: «برخي از اوليا و مربيان مدرسه مي‌گويند به تعطيلي كارخانه‌ها توجه نكنيد، چون مسئولان‌شان تهديد كرده‌اند با پافشاري زياد، كاري مي‌كنيم كه مدارس تعطيل شود!»

نفس تهران تازه مي‌شود؟

به هرحال باد غالب غرب به شرق، ذرات گرد و خاك را به راحتي بلند مي‌كند و حتي به بخش‌هاي مركزي تهران مي‌رساند. اهالي هم بسيار گلايه دارند و يكي از سؤال‌هايشان اين است كه چرا مسئولان دولتي براي معضل گردوغبار، خشك شدن تالاب‌ها و خشكسالي كشورهاي همسايه را مثال مي‌زنند؛ درحالي‌كه مي‌توانند با هزينه‌اي بسيار كمتر و تعطيلي معادن شن و ماسه و حتي انتقال توليدي‌ آسفالت، نه‌تنها نفس شهر تهران را تازه كنند بلكه به يكي از محروم‌ترين بخش‌هاي پايتخت رونق ببخشند.

حال گزارشی از خبرنگار خبرگزاری تابنوس خواهید خواند :
چندین سال است که شرکت شن وماسه درخیابان فربت محله خلیج فارس درجنوب غرب تهران وسنجاق شده به محله تهرانسر وبزرگراه آزادگان فعالیت های غیرقانونی و بهره برداری غیرمجاز از سوی شرکت فربت طبق گفته های ناصحی عضوشواری شهر تهران صورت گرفته است.

خبرنگار تابنوس با گشتی درمحل اوضاع وروند کاراین کارخانه ها رااعضای محل پیگیری می کند .
یکی از شهروندان می گوید سال هاست که کامیون ها شب وروز دراین مسیر رفت وآمد میکنند .وآلودگی های صوتی وزیست محیطی به وجود اورده اند .
مردم محل از اقدامات خوب وموثر دکتر وحید نوروزی شهردار منطقه 18می گویند که ایشان ورود هرگونه نخاله به شرکت های شن وماسه را ممنوع کرده وبه مردم محله های اطراف اطمینان خاطر داده که درماه های آینده شمارش معکوس برای جمع آوری این کارخانه ها صورت می گیرد .

درجلسه ای مورخ 18اسفند 93درشورای شهر تهران که لینک آن نیز درانتهای خبر می باشد .

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران که پیش ازاین درباره فعالیت غیرقانونی این کارخانه ها هشدار داده بود،درنشستی که باحضور مهندس محسن سرخو دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران ، شهردار و مدیران منطقه برگزار شده بود،درباره تاریخچه شکل گیری این کارخانه ها گفت:روددره کن طی سال های گذشته باعث انباشت شن و ماسه درنقاط پایین دست درمنطقه 18شده است. درطول چند دهه گذشته افرادی از این معادن طبیعی استفاده و سود سرشاری نصیب خود کردند.اما سالهاست که زمان بهره برداری قانونی از این معادن به پایان رسیده و فعالیت آنها دردسرهایی رابرای اهالی محله های اطراف به وجود آورده است. البته درگذشته ودراطراف این کارخانه ها هیچ بافت مسکونی وجود نداشت. ام باگذشت زمان و توسعه شهر تهران، کارخانه های شن و ماسه جنوبغرب تهران درمیان بافت مسکونی قرارگرفتند.اکنون نیزادامه فعالیت آنهایک تهدید برای ساکنان اطراف و همچنین هوای پایتخت به شمار می رود.ناصحی درباره مضرات وجودچنین معادنی اظهارداشت:علاوه براینکه عمق گودال های حفرشده دراین معادن به بیش از 100 مترمی رسد،وجود پدیده ریزگردهادرکنارشهرتهران می تواند هوای پایتخت راتهدیدکند. به طوریکه در ماه های گذشته منشاءبخشی ازریزگردهای تهران، وجودوفعالیت همین کارخانه ها بوده است. این ریزگردها در آینده می تواند به صورت جدی سلامت شهروندان پایتخت را دچارمشکل کند ودردسرهای اهوازرامتوجه ما سازد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران از تعطیلی قریب الوقوع یکی ازکارخانه های مهم شن و ماسه دراین بخش ازشهرخبرداد و افزود:باپیگیری های مستمر شهردارمنطقه 18،بحث تعطیلی کارخانه های شن و ماسه در دستور کار قرارگرفت واخطارهایی به مالکان این کارخانه ها داده شد.خوشبختانه شرکت شن وماسه خلیج فارس که مالکیت 100هکتار از این اراضی رادراختیار دارد،حاضربه همکاری شده تا هرچه زودترکارخانه تعطیل شود. امروز نیز دردفتر شهردار منطقه جلسه بسیارمفیدی در همین خصوص برگزارشدوطرفین به توافقات ابتدایی رسیدند.به نظرمی رسدکه کلیات بحث طی چندروزآینده مطرح شودتایکی ازبزرگترین کارخانه های تولیدشن و ماسه جنوب غرب تهران تعطیل شود.

ناصحی ازتبدیل اراضی معادن به مجتمع های تجاری، تفریحی وگردشگری به عنوان یکی از بزرگ ترین طرح های پیش روی منطقه18یادکردوگفت:طبق توافقاتی که با مالکین این معادن صورت خواهدگرفت،فرصت سرمایه گذاری وتبدیل این اراضی به مراکزگردشگری ایجادمی شودتادرنهایت همه چیزبه سودمردم منطقه و پایتخت باشد. البته پیگیریهای لازم ازسوی مدیریت شهری برای تعطیلی هرچه سریع تر دیگر کارخانه ها و معادن شن و ماسه فعال در سطح منطقه 18ادامه داردوامیدواریم تمامی 400هکتار به یک طرح ملی برای سرمایه گذاری وایجادفرصت های شغلی جدید تبدیل شود.


امید به این است روزی برسد که تمام این کارخانه هاجمع آوری شود وبه قطب تفریحی وگردشگری شهر تهران تبدیل شود .


http://www.hamshahrionline.ir/details/294581/City/cityregions
http://www.shoratehran.ir/home/content/3846
مطالب مرتبط

شما مي توانيد مطالب و تصاوير خود را به آدرس زير ارسال فرماييد.


info@tabnos.irارسال نظر جدید
قوانین بخش نظرات:

۱) تابنوس، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

* نام:
* ايميل:
* نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
عکس خوانده نمی شود
نیازمندیها