ورود به سایت
عضویت خبرنگار | فراموشی کلمه عبور
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
» » دو اقدام ضروری برای تضمین ثبات بازار ارز
کد خبر: 1892
تعداد نظرات: 0 نظر
تاريخ انتشار: 10-07-1397, 16:03
در گفت و گو با یک اقتصاددان مطرح شد
«محمد طبیبیان» اقتصاددان معتقد است که ایجاد بازار ارزِ واقعی با استفاده از تجربیات سایر کشورها و تعیین تکلیف رانتخواران دو اقدام اساسی است که بازار ارز را سر و سامان خواهد داد.
 دو اقدام ضروری برای تضمین ثبات بازار ارز


به گزارش تابنوس، بازار ارز از دیروز شاهد ریزش بهای انواع ارزهای خارجی بود. تحلیلگران دیدگاه های گوناگونی را درباره این تحول عنوان داشته اند. برخی از دلایل رسانه ای، تبلیغاتی و پیامدهای تصمیمات اخیر قضایی سخن گفته و گروهی کاهش نرخ ارز را مرتبط با ورود ارز ناشی از صادرات به بازار می دانند. اعطای اختیارات تازه به بانک مرکزی و اقدامات موثر این نهاد نیز از جمله دلایلی به شمار می آید که در این میان بسیار برجسته است.
در شورای عالی هماهنگی اقتصادی که ابتدای هفته جاری (هفتم مهرماه) با حضورسران قوا برگزار شد، مقرر شد اختیاراتی گسترده جهت کنترل و نظارت بر بازار ارز به بانک مرکزی اعطا شود؛ از جمله اینکه بانک مرکزی می تواند از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله کرده و اقدامات لازم را برای کنترل نرخ ارز صورت دهد. همچنین بانک مرکزی اختیار دارد که قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی کند. بر اساس یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می‌تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند.
پژوهشگر ایرنا در گفتگو با محمد طبیبیان اقتصاددان، به بررسی و ارزیابی تصمیم گیری و اختیارات بانک مرکزی در اقتصاد و به طور اخص بازار ارز پرداخته است. متن این گفت وگو در ادامه می آید.

** اختیارات اخیر بانک مرکزی تازه نیست
طبیبیان می گوید: این اختیارات جدید نیست. بانک مرکزی طبق قانون این اختیارات را دارد اما گاهی دولت ها این قوانین و مقررات را لغو می کنند. اعلام اخیر شاید تاکیدی بوده بر این اختیارات تا در برابر رویکردهای دیگری مانند قاچاق انگاشتن واردات ارز، سوء تفاهمات را در جامعه برطرف کند. این امر تاثیر مستقیمی بر بازار ندارد. اثرات آن به این بر می گردد که بانک مرکزی سیاست ها و اختیاراتش را درست اجرا کند.

** مسوولان به تجربه بازار ارز دیگر کشورها بنگرند
به گفته این اقتصاددان، مسوولان در برابر یک موضوع مقاومت می کنند و آن ایجاد بازار ارز است. هر دفعه لقمه را دور سرشان تاب می دهند. یک دفعه واردات هزار قلم کالا را ممنوع کردند. بعد قیمت گذاری های مختلف می کنند. این کارها برخلاف هدف و نیت شان ثمر می دهد. سامانه نیما هم به همین شکل است. چیزی جز یک کاغذ بازی کامپیوتری نیست. همه این کارها را کردند به خاطر اینکه یک کار را نمی خواهند انجام بدهند. کار اصولی این است که بازار ارز واقعی ایجاد کنند. بازار ثانویه اصلا بازار نیست و مشکلات آن را من از فعالان اقتصادی شنیده ام. غیر از اینکه یک پروسه اداری طولانی و پر دردسر برای صادرکنندگان و وارد کنندگان باشد چیز دیگری نیست. باید به دنیا نگاه کنند، آلمان، انگلیس، ژاپن، کره و غیره ، ببینند بازار ارز چیست و چگونه است. بعد یک بازار ارز درست کنند.

** رانت و رانت خواران مانع ایجاد بازار واقعی ارز
به باور طبیبیان، مانع اصلی ایجاد بازار ارز واقعی رانت های بزرگ است. برخی منافع بسیار زیادی در این وضعیت دارند. کسانی که این رانت ها را می برند مستقیم و غیرمستقیم در تصمیم گیری ها نقش دارند و نمی خواهند از منافعشان بگذرند. اگر حاکمیت توانست یک بار برای همیشه و از طریق یک تصمیم گیری درست با این رانت خوارها مقابله کند، وضعیت درست می شود. در چند ماه گذشته راه حل درستی ارائه نشده و تا زمانی که این رانت ها وجود دارد این روش ها محکوم به شکست است. باید کاری بکنند که این رانت ها قطع بشود. درآمد باید فقط به خزانه دولت و جیب صادرکننده وارد بشود.

** حد و حدود توانمندی های دولت
او در رابطه با توانایی و اختیارات دولت می گوید: دولت خیلی اقتدار دارد. اگر بخواهد می تواند جلو نابسامانی ها را بگیرد. دولت همه اختیاری را که باید برای این کار داشته باشد، دارد. ما زمان آقای مهندس موسوی کار کردیم، با آقای هاشمی هم کار کردیم. دولت خیلی اختیارات دارد که می تواند استفاده کند.
وی تصریح کرد «اختیارات جدید می تواند اطمینان بخش و رافع برخی از سوء تفاهمات گذشته باشد. مثلا قبلا گفتند ارز قاچاق است. بعد حالا می گویند هرکس می تواند ارز وارد کند. این در واقع رافع این موارد است. اما کار اساسی این است که بازار ایجاد کنند. سه قوه از آن حمایت کنند و بگویند همه از جمله دولت باید در این بازار خرید و فروش ارز انجام دهند. حالا هرچه پول اضافه می آید بریزند داخل خزانه. بعد به فقرا می دهند، به نانوا می دهند به هرکسی که دلشان خواست بدهند.»

** چند نرخی بودن ارز خلاف قانون اساسی است
طبیبیان معتقد است: در بازار باید ارز تک نرخی باشد. به نظر من خلاف قانون اساسی است که دولت بخواهد ارز را زیر قیمت بازار بفروشد. چون این ملک و مال عمومی است. بعضی می گویند که این کار باعث افزایش قیمت ها می شود. جواب من این است که اولا این درست نیست. حتی به نظر من اگر یک بازار درست ایجاد کنند و به این آشفتگی پایان دهند قیمت ها را تعدیل می کند. دیگر اینکه اصلا نرخ مهم نیست. اینکه دلار باشد 5، 10 یا 20 هزار تومان این هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که این نرخ تعادلی باشد، نرخی باشد که اقتصاد تعیین می کند، نرخی باشد که در توان اقتصادی ما باشد. اگر نرخی را که در توان اقتصاد ما است دست کاری بکنیم آسیب ایجاد می کند. برای مثال اگر شما خربزه های مردم را کیلویی 10 تومان بخرید سال دیگر مردم نمی کارند. باید ببینیم که اقتصاد ما با این کم آبی و مشکلات، نرخ خربزه را چند تعیین می کند. اینگونه کشاورز می تواند تولید کند و مصرف کننده هم باید خودش را با آن تنظیم بکند.
وی ادامه داد: در مورد ارز هم همین طور است. باید قیمتی باشد که عرضه و تقاضا تعیین می کند. اینگونه مردم هم تکلیف خود را می دانند. ببینید برای من بهتر است ارز هزار تومان باشد. می توانم سفر خارج از کشور بیشتری برم، جنس خارجی بیشتری بخرم. نباید علاقه من و شما تعیین کننده باشد. باید ببینیم اقتصاد کشور ما چه نرخی را می تواند حفظ کند و نگهدارد. این است که مهم است، نه میل من و دیگری.

** ریزش طبقه متوسط به خاطر نرخ ارز نیست
این اقتصاددان درباره اوضاع معیشتی جامعه اظهار داشت: ریزش طبقه متوسط به زیر خط فقر به خاطر ارز نیست. من الآن حقوق بازنشستگی می گیرم. در این چند ماه دو سوم ارزش حقوق من کم شده است. این تقصیر ارز نیست. این تقصیر سیاست های بد دولت و حکومت است. مشخص است که این تقصیر از کجاست. چرا آمدند در این سال ها پیوسته نقدینگی درست کردند. چرا بودجه را از حد خودش فراتر بردند. چرا سیستم بانکی را به این روز انداختند. کارآفرینی را دچار اختلال کردند. چرا سرمایه گذاری را دچار ناامنی کردند. چرا روابط بین الملل را بازسازی نمی کنند. چرا روابط بین الملل را در جهت اقتصاد کشور توسعه نمی دهند. یکی از نمایه های این اثرات نرخ ارز است. بنابر این اگر بخواهند به طور مصنوعی دلایل پایه ای را درست کنند. مثل مریضی است که تب کرده و بدون اینکه بخواهند جراحت های درونیش را درمان کنند فقط درجه حرارت بدنش را پایین بیارند.
منبع :ایرنا
مطالب مرتبط

شما مي توانيد مطالب و تصاوير خود را به آدرس زير ارسال فرماييد.


info@tabnos.irارسال نظر جدید
قوانین بخش نظرات:

۱) تابنوس، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

* نام:
* ايميل:
* نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
عکس خوانده نمی شود
نیازمندیها