ورود به سایت
عضویت خبرنگار | فراموشی کلمه عبور
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
» » ترافیک و تنگی‌نفس دغدغه دائمی تهرانی‌ها/ بی‌مهری نسبت به فضای پایتخت در لایحه بودجه ۹۷
کد خبر: 1242
تعداد نظرات: 0 نظر
تاريخ انتشار: 27-09-1396, 16:50
ترافیک و تنگی‌نفس دغدغه دائمی تهرانی‌ها/ بی‌مهری نسبت به فضای پایتخت در لایحه بودجه ۹۷
اعضای مجمع نمایندگان تهران با انتقاد از بی‌توجهی دولت به تکمیل خطوط متروی پردیس و اسلامشهر به‌ دنبال تعریف اعتبار برای حوزه شهری پایتخت هستند.
به گزارش تابنوس اعضای مجمع نمایندگان تهران با انتقاد از بی‌توجهی دولت به تکمیل خطوط متروی پردیس و اسلامشهر به‌ دنبال تعریف اعتبار برای حوزه شهری پایتخت هستند.

ترافیک پل صدر

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی-مرضیه جلیلی: افزایش بار ترافیک به دلیل ترجیح شهروندان تهرانی بر استفاده از خودروهای شخصی که اغلب به صورت تک سرنشین در سطح شهر تردد می‌کنند، یکی از مهم ترین معضلات کنونی پایتخت بوده که در پی آن آلودگی هوا به عنوان دیگر معضل مهم این شهر ایجاد شده و گسترش می یابد. این موضوع تا جایی اهمیت داشته که یکی از موضوعات مهمی است که به عنوان اولویت های تهران به طور مکرر در جلسات مجمع امید متشکل از اعضای شورای شهر و مجمع نمایندگان استان تهران مورد بررسی قرار گرفته و برای آن راهکارهایی ارائه می شود. یکی از راهکارهای ارائه شده توسعه ناوگان حمل و نقل شهری در قالب اتوبوس های شهری و خطوط مترو است که مدیران حوزه شهری تحقق آن را در گروی افزایش بودجه شهری در لایحه بودجه 97 می دانستند.

اداره ناوگان حمل و نقل شهری نباید تنها در انحصار دولت باشد


پروانه سلحشوری

پروانه سلحشوری عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با بیان اینکه ما نباید تمام امور به ویژه در حوزه حمل و نقل شهری را در انحصار دولت و شهرداری قرار دهیم گفته: «مدیریت تاکسیرانی باید به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انتقال داده شود و دولت تنها باید بر روند فعالیت آنها نظارت داشته باشد، البته به شرط اینکه این قبیل اقدامات نیز فارغ از فساد اقتصادی و استفاده از رانت که در ایران بسیار رایج است، انجام شود. هم‌اکنون نوسازی این ناوگان شهری باید در اولویت برنامه‌های بهسازی حوزه حمل و نقل شهری قرار بگیرد، چراکه هنوز شاهد تردد خودروهای فرسوده در خطوط تاکسیرانی هستیم، که رسیدگی به این بخش نیز مستلزم حمایت مالی مسئولان است، اما تحقق آن با وجود حلقه مفقوده مدیریت صحیح و بودجه کافی در کشور مشکل به نظر می‌رسد. مسئولان باید با ارائه این تسهیلات از رانندگان در جهت تسریع روند نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری حمایت کنند، کمااینکه قرار بود بانک مرکزی تسهیلاتی را برای خروج خودروهای فرسوده از چرخه تردد شهری ارائه دهد، از سوی دیگر اتوبوس‌های شهری نیز باید تجهیز شوند، چراکه توجه به این مهم با کاهش آلودگی هوا به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات کنونی پایتخت ارتباط دارد. ایران یکی از معدود کشورهایی است که بخش اعظم حمل و نقل مسافر در آن توسط تعداد بی‌شماری از تاکسی‌ها صورت می‌گیرد، و این در حالی است که، اغلب کشورهای جهان به دلیل اینکه هر تاکسی تنها می‌تواند تعداد محدودی از مسافران را جابجا کند، به توسعه وسایل حمل و نقل شهری مدرن همچون مترو روی آورده‌اند، چراکه حرکت تعداد زیاد تاکسی‌ها بر گسترش دامنه ترافیک شهری می‌افزاید و این موضوع امروزه یکی از مهم‌ترین معضلات شهری در کشور بوده که تاکنون برای آن راهکار قطعی ارائه نشده است.»

یکی دیگر از نمایندگان استان تهران معتقد است، بخشی از ترافیک شهری را می‌توان با اجرای طرح تاب‌آوری اجتماعی کنترل کرد، چراکه درمان این معضل که به تدریج ایجادشده، در درازمدت و از طریق اجرای فرمول‌های علمی در کنار تقویت دیدگاه‌های متخصصان علوم رفتاری و روانشناسی امکانپذیر است.

افزایش آستانه رویارویی مردم با ترافیک با اعمال طرح تاب‌آوری اجتماعی


علیرضا رحیمیعلیرضا رحیمی، گفته: «هم‌اکنون ترافیک به لحاظ اجتماعی به یکی از معضلات اساسی شهروندان تهرانی و سایر کلان شهرها تبدیل شده و این در حالی است که رفع آن به همان نسبت که در گذر زمان ایجاد شده و به تدریج به معضل تبدیل شده است، به طور تدریجی و با گذر زمان هم قابل‌حل است، بنابراین راه‌حل‌های مقطعی نیز تنها در همان مقطع پاسخگو خواهد بود. بی‌تردید درباره تاثیر ایجاد رشته روانشناسی ترافیک در رفع این معضل و اینکه تا چه اندازه می‌تواند به کاهش مشکلات کنونی مردم کمکی کند، پرسشی است که مراجع پیشنهادکننده باید بدان پاسخ دهند، با این حال انجام اقدامات کارشناسانه در حوزه ترافیک امر مطلوبی است که اگر عملیاتی شود، می‌توان در پی آن با ایجاد شرایطی در جهت تامین آرامش شهروندان برای کاهش بار ترافیک کلان شهرها برنامه‌ریزی کرد. اعمال طرح تاب‌آوری اجتماعی یکی از راهکارهای موثر در جهت انجام اقدامات روانشناسانه برای افزایش آستانه تحمل شهروندان در رویارویی با معضل ترافیک است، به این صورت که افراد با تمرین صبر و آرامش و درک شرایط موجود، از طریق تغییر وضعیت رانندگی خود به حقوق سایر رانندگان در جهت تامین آرامش احترام بگذارند، و این امر قطعا به مسائل روانشناسی و شناخت وضعیت موجود برمی‌گردد. البته تاب‌آوری اجتماعی از مسیر بهره‌مندی از نظر اساتید و مشاورانی که در حوزه روانشناسی متخصص هستند، امکانپذیر است، بنابراین متخصصان رشته روانشناسی می‌توانند نقش بسزایی در افزایش تاب‌آوری اجتماعی داشته باشند، ضمن اینکه رسانه‌های جمعی نیز باید از طریق اطلاع‌رسانی و آموزش سطح صبوری و آستانه تحمل مردم را بالا ببرند، البته این به معنای راه حل نیست، بلکه به معنای گذر از شرایط موجود است، چراکه راه‌حل اساسی از طریق اجرای فرمول‌های علمی امکانپذیر است. از سوی دیگر توسعه ناوگان حمل و نقل شهری، افزایش تاکسی‌ها، کاهش تردد خودروهای تک سرنشین در سطح شهر، تعریض معابر، مدیریت راهنمایی و رانندگی یا به تعبیری حضور حرفه‌ای راهبر در حوزه ترافیک از جمله این فرمول‌هاست که می‌توان انجام اقدامات روانشناسانه را نیز بدان افزود.»

افزایش بودجه حوزه شهری در لایحه بودجه 97 یکی از مواردی بود که، وکلای ملت از آن تحت عنوان دریچه‌ای به آینده‌ای بهتر برای ارتقای حوزه حمل و نقل شهری و در پی آن کاهش معضل ترافیک و آلودگی هوا یاد می‌کردند. اما بعد از تقدیم این لایحه ازسوی دولت به مجلس، به دلیل عدم‌توجه به تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل خطوط متروی پردیس و اسلامشهر، این میزان امید در بین مجلسی‌های پیگیری‌کننده حوزه شهری پایتخت، کمرنگ شد.

ایجاد ردیف اعتباری ۴هزار میلیاردی در بودجه ۹۷ برای توسعه خطوط قطار شهری


فاطمه ذوالقدرسیده فاطمه ذوالقدر، گفته:« توجه به ایجاد ردیفی در بودجه 97 برای ارتقای سیستم حمل و نقل شهری اتفاق خوبی است، کمااینکه نمایندگان تهران از مدت‌ها قبل در جهت رفع معضل ترافیک و آلودگی هوا به‌ویژه با توسعه خطوط قطار شهری به دنبال تحقق این مهم بوده‌اند. برنامه‌ریزی برای اقدامات مشارکتی در بخش سرمایه‌گذاری برای توسعه سیستم حمل و نقل شهری قطعا موجب تحرک و همکاری بیشتر در بین سرمایه‌گذاران و شهرداری‌ها خواهدشد. بودجه تعیین‌شده برای توسعه سیستم حمل و نقل شهری در لایحه بودجه 97 نیاز به بررسی‌های دقیق و کارشناسانه دارد، هر چند این میزان بودجه با توجه به نیازهای شهری نمی‌تواند پاسخگو باشد، به ویژه اینکه بودجه مربوط به راه‌اندازی قطار شهری پردیس در آن لحاظ نشده است، از سوی دیگر قطار شهری اسلامشهر نیز که از مدت‌ها قبل به دنبال آن بوده‌ایم نیز باید در این بودجه لحاظ شود.»

گفتنی است در بند ج تبصره 4 لایحه بودجه 97 آمده است: به بانک‌های حامل اجازه داده می‌شود، در سال 1397 از محل منابع در اختیار از جمله منابعی که با تصویب هیات عامل صندوق توسعه ملی در آن بانک سپرده‌گذاری شده است نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه ای انواع مختلف حمل ونقل درون و برون شهری بدون انتقال مالکیت و با معرفی وزارت راه و شهرسازی و تضمین سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و ذی‌ربط این وزارتخانه و یا وزارت کشور با تضمین سازمان امور شهرداری‌های و دهیاری‌های کشور درقبال حق دسترسی یا فروش خدمات به استفاده‌کنندگان تا استهلاک اصل سرمایه و سود آن اقدام کند.

در بند د تبصره 5 لایحه بودجه 97 نیز آمده است: شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور (سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تا سقف هشتاد هزار میلیارد (80,000,000,000,000 ) ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند، حداقل پنجاه درصد(50 %) از سقف اوراق موضوع این بند به طرح های قطار شهری اختصاص می‌یابد. تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق برای اجرای طرح های قطار شهری به نسبت پنجاه درصد(50 %) و پنجاه درصد(50 %) شهرداری‌ها است و تضمین پنجاه درصد(50 %) سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشد./
منبع :خانه ملت
مطالب مرتبط

شما مي توانيد مطالب و تصاوير خود را به آدرس زير ارسال فرماييد.


info@tabnos.irارسال نظر جدید
قوانین بخش نظرات:

۱) تابنوس، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

* نام:
* ايميل:
* نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
عکس خوانده نمی شود
نیازمندیها