صفحه اصلي > سیاسی / اسلایدر / خبر فوری > برجام به هیچ وجه قابل بازبینی نیست

برجام به هیچ وجه قابل بازبینی نیست


تاریخ : 23-11-1396, 19:18 ، کد خبر : 1391
به گزارش تابنوس علی اکبر ولایتی روز دوشنبه در حاشیه نشست شورای مشورتی اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا درمورد رویکرد ایران درصورت هرگونه نقض طرف مقابل نسبت به تعهدات خود در برجام با توجه به اظهارات اخیررییس جمهوری فرانسه بیان کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داد: مسلم این است که ایران به همراه طرف های دیگر برجام را امضا کرده و به آن پایبن است.
ولایتی یادآور شد: ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ایران برجام را امضا کرده و با وجود برخی مشکلاتی که داشته آن را پذیرفته و تا آنجا که مربوط به این کشور می شود ما به تعهدات خود عمل کرده ایم.
ولایتی تاکید کرد: برجام به هیچ وجه قابل بازبینی و بازنگری نیست و جمهوری اسلامی ایران زیر بار هیچ شرط دیگری به عنوان عوامل فشار غربی ها مانند موضوع دفاعی و مسایل مربوط به حضور منطقه ای ایران نمی رود.
وی خاطرنشان کرد: برجام عینا همان است که به صورت مکتوب به امضای ایران و طرف های دیگر برجام رسیده و نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که گفته می شود مقامات آلمانی و فرانسوی به درخواست رژیم صهیونیستی به رییس جمهوری اسلامی ایران و مشاوران وی در مورد ثبات حضور در سوریه هشدار داده اند، گفت: منطقه، منطقه ما است و ما کشور مهم غرب آسیا هستیم و در منطقه خودمان حق داریم که به ندای ملت های دیگر که دوست ما هستند و در منطقه و عضو محور مقاومت هستند یا با ما دوستی دارند، پاسخ دهیم و در صورت دعوت برای مشورت یا هر کمک دیگری که محور مقاومت را تقویت می کند پاسخ مثبت می دهیم.
ولایتی با طرح این سوال که آیا ایران باید در سوریه حضور داشته باشد یا خیر، تاکیدکرد: مبنای حضور ما چند مورد است؛ نخست این که ما عضو منطقه ای هستیم که در آن حضور داریم، دوم این که اگر در سوریه و عراق هستیم به دعوت دولت های قانونی آنها است و همچنین انگلیس ، آلمان و فرانسه یا دیگر کشورهای غربی که در منطقه غرب آسیا نیستند چگونه به خودشان اجازه می دهند در این منطقه حضور داشته باشند، این خود خلاف قوانین بین المللی است و می خواهند مانع از حضور ایران شوند.
وی افزود: ما به صحبت هایی که آنها می کنند، اعتنایی نداریم و به سیاست حضور فعال دوستانه خود در منطقه ادامه خواهیم داد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به این سوال که سقوط هواپیمای رژیم صهیونیستی چه پیامی دارد ؟، گفت: این نقطه عطفی در تاریخ مبارزات فلسطین است. آنچه اتفاق افتاده این است که یکی از کشورهای مهم خط مقدم جبهه مقاومت که باید آن را به دلیل نقشی در خط مقاومت دارد حلقه طلایی نام برد حق دارد که از تمامیت ارضی و از فضای خود دفاع کند.
وی ادامه داد: اگر هواپیماهای رژیم صهیونیستی به فضای سوریه می آمدند و قبلا با آنها کاری نمی شد، امروز سوریه خود را در این اقتدار می بیند که این زائده قوی شده توسط غرب یعنی رژیم صهیونیستی حساب کار خود را بکند و این بار در صورت تجاوز به فضای این کشورها اعم از سوریه یا هر کشور دیگری، دولت های آنها یا هر دولت دیگری حق دارد از فضای خود استفاده کند و این حق دولت و ملت سوریه بود که به هواپیماهای متجاوز پاسخ دهد.
وی در عین حال در خصوص اظهارات میخائیل بوگدانف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا درمورد رایزنی ایران، روسیه و ترکیه در زمینه نشست احتمالی در آستانه قزاقستان در مورد سوریه، رویکرد ایران چیست؟، اظهار داشت: ایران از اجلاس آستانه دفاع می کند و این چند کشور با هم یک همکاری را از قبل شروع کردند واین اولین اجلاس آستانه نیست و در راستای اجلاس های قبلی است و نسبت به آنها خوشبین هستیم و اگر راه سیاسی وجود دارد از طریق اجلاس آستانه می گذرد.
دبیرکل مجمع بیداری اسلامی در خصوص بیانیه رژیم صهیونیستی که در آن ادعا شده ایران می خواهد پایگاه نظامی برای مقابله با اسرائیل در سوریه بزند نیز یادآور شد: حضور ایران در سوریه برای کمک به دولت قانونی سوریه و مردم مظلوم این کشور است و هیچ هدفی ندارد جز این که به ندای آنها پاسخ داده و کمک کند.
ولایتی ادامه داد: اگر کمک ایران نبود معلوم نیست که تکلیف محور مقاومت چه خواهد بود؟ حضور ایران بدون تعارف که محور اصلی خط مقاومت است ادامه خواهد یافت اما نه به این تعبیر که صهیونیست ها انجام می دهند.
وی همچنین در خصوص نشست امروز شورای مشورتی اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) گفت: در کمیته مشورتی و مقدماتی از محبان اهل بیت (ع) از حدود 40 کشور شیعه و سنی حضور دارند. این اجلاس برای انجام مشورت هایی به منظور تشکیل شورای عالی مجمع محبان اهل بیت (ع) است که به زودی آن را تشکیل می دهیم. ترجیح ما این است که با مشورت با میهمانان دهه فجر که اکثر آنها در مجمع محبان اهل بیت عضویت دارند.
وی افزود: به زودی اعضای شورای عالی محبان اهل بیت (ع) را تشکیل می دهیم و کمیته هایی هم بعد از این جلسه تشکیل می شود درمورد مسایل سیاسی، ایدئولوژیک، اقتصادی و فرهنگی در جهان اسلام و تلاش برای مشورت های بیشتر و راه حل هایی در ارتباط با محبان اهل بیت (ع) که از محورهای مورد اعتقاد آنها و یکی از ثقلین مورد وصیت پیامبر اکرم (ص) است. قرآن کریم و عترت به عنوان دو محور اساسی مورد قبول اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی است.
وی ادامه داد: در این زمینه با همه نخبگان مشورت می کنیم و محبین اهل بیت (ع) به زودی تشکیل می شود البته با مشورت دوستانی که میهمان دهه فجر هستند و در مجمع جهانی محبین اهل بیت (ع)حضور دارند.
منبع :ایرنا
بازگشت

www.tabnos.ir