ورود به سایت
عضویت خبرنگار | فراموشی کلمه عبور
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
» » نگاه رسانه های انگلیسی زبان به گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری
کد خبر: 1121
تعداد نظرات: 0 نظر
تاريخ انتشار: 11-06-1396, 11:39
از هشدار روحانی به آمریکا تا رویکرد تعاملی دولت دوازدهم
رسانه های انگلیسی زبان در بررسی و بازتاب گفت وگوی اخیر تلویزیونی رییس جمهوری ، بخش های برجام، رویکرد ضد ایرانی ترامپ و سیاست خاورمیانه ای کشورمان را برجسته کردند.
به گزارش تابنوس، نخستین گفت وگوی زنده تلویزیونی حجت الاسلام «حسن روحانی » در دور دوم ریاست جمهوری، حول محورهای مختلف سیاسی، اقتصادی و بین المللی انجام شد.
روحانی در این گفت وگو مباحث گوناگونی را در حیطه مسائل داخلی و بین المللی مطرح کرد. در حوزه داخلی هماهنگی دولت در بخش اقتصاد، توجه خاص به موضوع اشتغال و تعامل و همکاری سه قوه از مهمترین محورهای گفت وگو بود.
موضوعاتی چون سرمایه گذاری خارجی، روابط ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، وضعیت میان ایران و عربستان و سیاست های ایالات متحده نسبت به برجام جزو نکات مورد توجه رییس جمهوری بود .
رسانه های خارجی در گزارش های خبری خود به حوزه مسائل بین المللی و به ویژه برجام و سیاست خارجی ایران بیشتر از دیگر محورها توجه داشتند.

**مخالفت صریح روحانی با بازرسی از پایگاه های نظامی
یکی از مهمترین محورهای خبری که روحانی به آن پرداخت و در رسانه های انگلیسی زبان نیز مورد توجه خاص قرار گرفت مباحث مربوط به برجام و مخالفت با موضوع بازرسی از مکان های نظامی کشور بود.
تارنمای روزنامه «ایندیپندنت» مخالفت رئیس جمهوری ایران با بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را عنوان گزارش خود قرار داد و آورد: رئیس جمهوری ایران ضمن مخالفت با گفته های ایالات متحده مبنی بر بازرسی از پایگاه های نظامی، این امر را بر اساس توافق با قدرت های جهان غیر قابل پذیرش دانست و مقررات میان ایران و آژانس را آشکار و مشخص عنوان کرد.
به اعتقاد روحانی آژانس نیز با موضوع بازرسی موافقت نمی کند و اگر هم خواسته آمریکا را بپذیرد، ایران آن را انجام نمی دهد.
خبرگزاری «اسوشیتدپرس» و روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارشی را با موضوع مشابه برای پوشش خبری گفت وگوی رئیس جمهوری اختصاص دادند.
در این گزارش که تنها به موضوع برجام و رویکردهای آمریکا در گفت وگوی خبری رئیس جمهوری پرداخت ضمن تاکید برمخالفت روحانی با بازرسی از مکان های نظامی ایران، عنوان کرد: توافق هسته ای در مقابل انجام بازرسی، تحریم های بین المللی را رفع کرد. بازرسی های آژانس نیز برای جلوگیری از انتقال مواد هسته ای در نظر گرفته شده است. با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران به توافق پایبند بوده است.
همچنین در گزارش شبکه «الجزیره» نیز عنوان شد: روحانی در سخنان خود با افتخار از توافق هسته ای 2015 صحبت کرد.
وی با رد موضوع بازرسی از پایگاه های نظامی گفت: این موضوع در توافق وجود ندارد. ایران اکنون حمایت اروپا و دیگر امضاکنندگان برجام را دارد اما آمریکا در زمینه جلب حامی برای پاره کردن برجام مشکل زیادی خواهد داشت.

**آمریکا در انزوا
همچنین اقدامات و سیاست های ایالات متحده از دیگر محورهای مورد توجه رسانه های غربی در بازتاب سخنان رئیس جمهوری بود.
سخن روحانی در مورد انزوای کاخ سفید و همراهی دیگر امضاکنندگان برجام با رویکرد ایران از محورهای مهم مورد توجه برخی رسانه ها بود.
بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، رئیس جمهوری ایران در سخنان خود به حمایت اروپا و دیگر امضا کنندگان برجام از ایران اشاره کرد و افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای جلب طرفدار با مشکل روبرو است. 28 عضو اتحادیه اروپا که متحد آمریکا هستند آشکارا خود را متعهد به برجام اعلام کردند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» نیز در عنوان گزارش خود نوشت «ایران به ایالات متحده در مورد نقض توافق هسته ای سال 2015 هشدار داد».
در این گزارش آمد: رئیس جمهوری ایران به آمریکا اعلام کرد ایران نخستین کشوری نخواهد بود که مفاد توافق هسته ای را نقض می کند. ایران نیز کنار نمی ایستد تا ناظر بی توجهی آمریکا به تعهدات برجامی باشد.
رئیس جمهوری ایران گفت «هر تخلفی که ایالات متحده نسبت به تعهدات خود انجام دهد با پاسخ ایران روبرو می شود. ایران اکنون در بهترین وضعیت و آمریکا در بدترین شرایط قرار دارد».
تارنمای خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان در گزارش خود از سخنان رئیس جمهوری ، موضوع غیر قابل برگشت بودن تحریم های ضد ایرانی را برجسته ساخت و نوشت: حسن روحانی در نخستین نطق زنده تلویزیونی خود از زمان تحلیف گفت که دیدگاه جهان نسبت به ایران تغییر کرده است و ما بر این مشکل بزرگ پیروز شدیم.
این گزارش آورد رئیس جمهوری ایران در چند بخش به بهبود وضعیت اقتصادی مردم اشاره کرد و گفت سیاست های دولت دوازدهم مکمل خط مشی های دولت پیشین وی است.

**آینده روابط تهران-ریاض
تعدادی از رسانه ها نیز دیدگاه رئیس جمهوری در سیاست منطقه ای را مورد توجه قرار دادند. به ویژه اینکه خط مشی های خاورمیانه ای ریاض و برقراری رابطه دیپلماتیک میان ایران و عربستان را برجسته کردند.
تارنمای بلومبرگ در این زمینه چنین نگاشت: روحانی در مورد روابط با عربستان سعودی نیز گفت که نخستین مشکل مداخله این پادشاهی در منطقه به ویژه یمن است ضمن اینکه درهای مذاکره برای حل موضوع باز است. سفر حج امسال می تواند نشانه خوبی در مورد چگونگی رفع مشکلات ایران با عربستان باشد.
تارنمای خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارش کوتاه خود از سخنان تلویزیونی رئیس جمهوری کشورمان تنها به محور روابط ایران و عربستان پرداخت و نوشت: روحانی می گوید عربستان سعودی باید حمایت ار تروریست ها در یمن و سوریه را متوقف کند. این حمایت ها مانع اصلی در توسعه روابط تهران و ریاض است.
این خبرگزاری مدعی شد ایران و عربستان در خاورمیانه به ویژه در یمن، سوریه، عراق و لبنان با هم رقابت دارند.
شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر نیز عنوان گزارش خود را دیدگاه روحانی به روابط ایران و عربستان قرار داد. این شبکه خبری بر پایه رویکردهای دوحه و دشمنی اخیری که میان این کشور با ریاض اتفاق افتاد گزارش خود را تهیه کرد. الجزیره نیز در تبیین موضوع به بیان رقابت منطقه ای ایران و عربستان اشاره کرد.
منبع :ایرنا
مطالب مرتبط

شما مي توانيد مطالب و تصاوير خود را به آدرس زير ارسال فرماييد.


info@tabnos.irارسال نظر جدید
قوانین بخش نظرات:

۱) تابنوس، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

* نام:
* ايميل:
* نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
عکس خوانده نمی شود
نیازمندیها