صفحه اصلي > اسلایدر / خبر فوری > خطر شیوع آلودگی حیوانی و انسانی در شرایط پسا سیلاب/ شهرداری های مناطق سیل زده اقدام به زهکشی و لای روبی کنند/ لزوم توزیع آب معدنی در مناطق سیل زده

خطر شیوع آلودگی حیوانی و انسانی در شرایط پسا سیلاب/ شهرداری های مناطق سیل زده اقدام به زهکشی و لای روبی کنند/ لزوم توزیع آب معدنی در مناطق سیل زده


تاریخ : 19-01-1398, 19:51 ، کد خبر : 2132


به گزارش تابنوس ؛ نفوذ آلودگی به آب های زیر زمینی و شیوع بیماری های حیوانی و انسانی از جمله نگرانی های این روزها است که احتمال دارد کشور در پس سیل در بر بگیرد و فاجعه به بار بیاورد. خبرنگار برنا در این رابطه به سراغ استاد دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران و رئیس انجمن ژئومرفولوژی ایران رفت.

مجتبی یمانی؛ دراین رابطه به برنا گفت: علت آلودگی آب در محیط های شهری این است که چاه ها تزریقی بوده و سیستم اگو در شهرهایی مانند خوزستان که دارای شیب کم است سبب شده آب سیلاب نفوذ کرده و بدین ترتیب فاضلاب های شهری بالا آید.

استاد تمام دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران با اشاره به بحران های پیش رو افزود: بوی تعفن و فاضلاب شهری بعد از وقوع سیلاب زیاد می شود ولی معمولا دام ها تحت تاثیر این امر نیستند ؛ دام ها معمولا بر اثر سیلاب غرق می شوند اما اگر دام ها در پس سیل در محیط های آلوده سیلابی بچرخند و گیاه و مواد میکروبی بخورند ممکن است دچار بیماری و تلفات شوند و آلودگی هایی به بار بیاورد.

رئیس انجمن ژئومرفولوژی ایران ادامه داد: عوارضی که در مورد آلودگی های ناشی از تلفات دام عنوان می شود ناشی از خود سیلاب نیست بلکه نتیجه پسا سیلاب است.

وی با اشاره به سیل گرگان رود گفت: درست است که دام هایی که در این مناطق نگهداری می شدند در سیل غرق شدند ولی آلودگی ها مربوط به سیلاب نیست. آلودگی انسانی و حیوانی عوارض پسا سیلاب است و شروع خواهد شد.

یمانی عنوان کرد: در برخی شهرهای خوزستان که دچار سیلاب شده اند یکی از مشکلات آن ها آلودگی و بوی تعفن ناشی از خروج فاضلاب بوده است. مردمی که در حال حاضر در گل و لجن راه می روند وقتی دست و پایشان آلوده می شود و غذا می خورند بیماری و عوارض انسانی منتقل می کنند.

استاد تمام دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران در خصوص مقابله با بحران های پیش رو اذعان کرد: بهترین راه رفع این بحران ها، توزیع آب معدنی برای شرب و تانکرهایی است که آب را به مناطقی که مشکل دارند منتقل کنند.

وی با اشاره به اینکه در همه مناطقه سیل زده این مشکل وجود ندارد اظهار کرد: فضاهایی که دچار این مشکل می شود دارای شیب هستند و امکان زهکشی نیز وجود دارد .بهترین راه این است که بلافاصله شهرداری اقدام به زهکشی محیط شهری کند تا سطح آب زیر زمینی پایین برود تا خروج فاضلاب و نشت مواد آلوده نداشته باشیم.

یمانی در پایان گفت: علاج کار راحت است و فقط باید زهکشی شهری را درست کنند چرا که آب باران در گذشته به شهر می آمده و تخلیه می شده ولی در حال حاضر این شبکه پوشیده از گل و لای است و امکان تخلیه وجود ندارد. لای روبی زهکش ها تنها راهش است که این اقدام سخت نیست و به سرعت می توان انجام داد
منبع :برنا
بازگشت

www.tabnos.ir